Sıkça Sorulan Sorular

Sormak istediklerinizin cevabı burada olabilir…

Yurtdışına gönderim yapıyor musunuz?

Evet, Kozmar Kozmetik olarak dünyanın her yerine ürün gönderimi yapıyoruz. Tüm ihracat ve nakliye organizasyonunu yaparak ürünlerin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlıyoruz. Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı gönderileriniz de ürünler hasar görürse ne olacak?

Gönderilerimizin tamamı sigortalı olarak gitmektedir. Şehirdışı ve yurtdışı gönderilerinde özel ambalaj sistemiyle hasar riskini azaltıp, çalıştığımız nakliye firmalarını özenle seçiyoruz. Herşeye rağmen oluşabilecek hasarlarla ilgili satış sonrası desteğimizle oluşan sorunun anında giderilmesini sağlıyoruz.

Siparişlerim ne kadar zamanda elimize ulaşır?

Ürünlerin birçoğu size özel, seçtiğiniz renklerde ve salonunuza uygun ölçülerde üretilmektedir. Her üründe üretim süreci değişmektedir. Adresinize göre ise nakliye süreci değişmektedir. Detaylı bilgi için sipariş detayınızı ve adresinizi söyleyerek teslim tarihi öğrenebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

Sipariş onayı için sipariş tutarının minimum %30 oranında ön ödeme yapılması gerekmektedir. Kalan tutarın teslimattan önce ödenmesi gerekmektedir. Ödemenizi nakit ödeme, havale, kredi kartı tek çekim yada kredi kartı taksit yöntemleriyle yapabilirsiniz.

Ürünleriniz garantili midir?

Ürünlerimiz 1 yıl garantilidir. Garanti kapsamına giren ve girmeyen aksamlarla ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Ürünlerin montajını yapıyormusunuz?

İstanbul içerisinde ücretsiz montaj yapılmaktadır. Diğer şehirler ve yurtdışı siparişleri için telefonla bilgi almanız gerekmektedir.

İletişim Formu